Spektakle

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa to ponadczasowa opowieść o tragedii, jaką niesie każda wojna, okrucieństwie historii i cierpieniu niewinnych ludzi.

Opis spektaklu

Spektakl został uznany przez tygodnik Polityka (nr 51/2009) za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2009r.
 

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa to ponadczasowa opowieść o tragedii, jaką niesie każda wojna, okrucieństwie historii i cierpieniu niewinnych ludzi. To również pełna ekspresji teatralna wizja tragicznych dni zamienionego w gruzy miasta, opowiedziana za pomocą współczesnych środków scenicznych.

 

Spektakl przygotowano z myślą o uczczeniu 65. rocznicy upadku Powstania, a premiera odbyła się dokładnie w dniu, w którym ogłoszono koniec heroicznych walk o Warszawę. W Polsce co roku uroczyście obchodzi się rocznicę wybuchu Powstania, nie wspomina się jednak o 2 października, jakże ważnym dniu, który bez wahania można określić mianem „Święta Nienazwanego”.

 

Przedstawienie w interpretacji Jerzego Bielunasa łączy w sobie elementy teatru słowa, ruchu, a przede wszystkim teatru muzycznego. Reżyserowi w zaskakujący sposób udało się ubrać prozę Białoszewskiego w formę współczesną, w której potoczność języka, prostota i skrótowość pozwalają uniknąć patosu, tak niebezpiecznego w utworach poświęconych wydarzeniom wojennym.

 

Oprawę muzyczną spektaklu powierzono wybitnemu kompozytorowi Mateuszowi Pospieszalskiemu. Choreografię ułożył Maciej Florek – tancerz, choreograf, zwycięzca programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz”. W spektaklu udział biorą aktorzy młodego pokolenia: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Karina Seweryn, Marta Uszko, Monika Węgiel, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kulda, Sławomir Zapała, Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa, Michał Przybysz.

 

„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” otrzymał dwie nominacje do nagrody Feliksów Warszawskich 2010r.: Jerzy Bielunas w kategorii Najlepsza Reżyseria oraz Monika Węgiel w kategorii Najlepszy Debiut.

Twórcy

Tytuł oryginału:
 
Tłumaczenie:
 
Scenografia:
 
Kostiumy:
 
Kierownik produkcji:
 
Asystentka reż.:
 
Kierownik produkcji
 

Ceny biletów

Regularne Rzędy:

ulgowy: 40zł

normalny: 70zł

Recenzje

(…) Spektakl nie idzie w stronę psychologizacji, młodzi nie podejmują karkołomnej próby utożsamienia się z mieszkańcami powstańczej Warszawy. Zamiast tego jest opowieść o tamtych dniach, a emocje rodzą się z songów i gry aktorów ze scenografią: stołami, schodami, tunelami, które, jakby obsypane popiołem płonącego i walącego się miasta, są piwnicami – schronami, barykadami, kanałami, którymi powstańcy przeciskali się ze Starówki do Śródmieścia, trafioną bombą katedrą. Efektem jest przejmująca historia umierania miasta – zawsze aktualna, bo zawsze gdzieś toczy się wojna (…).

„Powstanie w Kamienicy” Aneta Kyzioł, Polityka online/16.10

(…) Jedenastka młodych aktorów, bez podziału na role, bo przecież są całą powstańczą Warszawą, przez półtorej godziny bez przerwy działa na pełnych obrotach jak sprawna maszyna. Opowiadają o tamtych ludziach sprzed kilkudziesięciu lat, ale chwilami ma się wrażenie, że mówią o sobie: tak, to moglibyśmy być my. (…) Patrzyłem po młodych głównie ludziach zapełniających widownię. Siedzieli nieruchomo przez te półtorej godziny. (…)

„Śpiewając powstanie” Tadeusz Nyczek, Przekrój nr 47/24.11