Spektakle

Jak się kochają w niższych sferach

Zupełnie inne spojrzenie na angielskie poczucie humoru, zabawa formą i teatralną konwencją. Symultaniczność zdarzeń, dynamiczne tempo akcji i wyrafinowane kreowanie rzeczywistości...

Opis spektaklu

Piotr Polk – Frank - nudziarz i pantoflarz, z upodobaniem naprawiający elektryczne szczoteczki i przepychający podwórkowe szambo. Andżelika Piechowiak – jego perfekcyjna żona Fiona, wzorowa zołza z zawsze idealną fryzurą i romansem na boku. Rafał Królikowski – Bob, kochanek Fiony, patologiczny amant, amator mocnych trunków i świętego spokoju, który zakłóca mu wrzeszczący synek  i jego lekko zwariowana żona Teresa, Anna Oberc/Joanna Kuberska, hipiska skupiona na wycinkach prasowych i „puszczaniu dymka”. A do tego dwie „przypadkowe ofiary”, zamieszane w ukrycie zdrady: Grażyna Wolszczak – Mary, przestraszona życiem „szara mysz” oraz jej domowy dyktator, choleryk i geniusz księgowości William, czyli Piotr Cyrwus lub Waldemar Błaszczyk.

Taka wybuchowa mieszanka charakterów pokaże Państwu „Jak się kochają w niższych sferach”.

„Jak się kochają w niższych sferach” to komedia omyłek jednego z bardziej uznanych twórców gatunku – Alana Ayckbourna. Autor ma w swoim dorobku ponad sześćdziesiąt sztuk przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków i wystawianych na najlepszych scenach świata. Świetne dialogi, dynamiczne tempo zdarzeń, symultaniczność akcji dodająca sztuce atrakcyjności, doborowa obsada składająca się z najpopularniejszych polskich aktorów i reżyser uznany za jednego z najlepszych warszawskich reżyserów komediowych stanowią o wyjątkowości tego projektu teatralnego.

 

 

Twórcy i obsada
Występują:
Teresa: Anna Oberc/Joanna Kuberska
Fiona: Andżelika Piechowiak
Mary: Grażyna Wolszczak
William: Piotr Cyrwus/Waldemar Błaszczyk
Bob: Rafał Królikowski
Frank: Piotr Polk

Premiera: 1 września 2012
Czas trwania spektaklu: ok. 1,5 (z przerwą)

 

Twórcy

Autor:
Alan Ayckbourn
Reżyseria:
Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak
 
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
 
Stylizacja fryzur: Elżbieta Wiśniewska
 
Make-up: EUROLOOK – Europejska Akademia Wizerunku
 
Zdjęcia: Rafał Olejniczak
 

Galeria zdjęć

Recenzje

Akcja spektaklu od samego początku jest bardzo dynamiczna. Orientacji widza w galimatiasie poszczególnych scen, bardzo pomocne okazały się kolory scenografii i kostiumów, przygotowanych przez Wojciecha Stefaniaka oraz Anetę Suskiewicz. Rzeczywistość każdej z par posiada swoją barwę: zieloną, pomarańczową oraz niebiesko-szarą. Szare kostiumy zostały wzbogacone odpowiednimi kolorystycznymi wstawkami i dodatkami. W podobnym kolorze utrzymane są rekwizyty.

Czytaj dalej...

Michał Janusz, teatrdlawas.pl

Reżyser Grzegorz Chrapkiewicz wpadł na doskonały pomysł, by aktorów obsadzić odwrotnie do ich scenicznych warunków. Piotr Polk, atrakcyjny amant, gra tu męża safandułę, oddającego się z pasją prozaicznym czynnościom domowym. Zdominowany przez pełną temperamentu żonę (Andżelika Piechowiak) nie dopuszcza nawet myśli o jej zdradach. Grażyna Wolszczak, symbol urody i wdzięku, tu wciela się w nieobytą szarą myszkę. Obsadę uzupełnia Rafał Królikowski korzystający z życia na wszelkie sposoby, pozostawiając żonie (Anna Oberc) wychowanie syna, który go wyłącznie irytuje. I jeszcze mistrz księgowości, Piotr Cyrwus, mający wraz z żoną zapewnić alibi niewiernym małżonkom, co niekoniecznie mu się udaje.

Czytaj dalej...

Hanna Karolak, Gość Niedzielny

Sama sztuka opowiada o romansie dwóch bohaterów i nie ma w sumie w niej nic mega odkrywczego, ale jest to brytyjski humor, więc przynajmniej ja oglądałem ją z wielkim rozbawieniem. Ale to co ujęło mnie przede wszystkim to FORMA.

Otóż akcja dzieje się w dwóch mieszkaniach, które to znajdują się na scenie. Ale nie jest ona przedzielona na pół, rekwizyty na scenie podzielone są kodem kolorystycznym, dopasowanym do stroju bohaterów (kolory widzicie na zdjęciu). Pomarańczowi korzystają z pomarańczowych krzeseł i kieliszków, a zieloni – z zielonych. Całość przeplata się w bardzo sprytny sposób – całość osiąga apogeum, gdy na raz na scenie mamy czwartkowy i środowy wieczór, a Piotr Cyrwus i Grażyna Wolszczak co chwilę przenoszą się właśnie w czasie i przestrzeni grając raz tu, raz tu. Ge-nial-ne!

Czytaj dalej...

michal-gorecki.pl

Fabuła jest bardzo dynamiczna i wciągająca, z ciekawością i coraz szerszym uśmiechem na twarzy oczekuje się na jej rozwój. Creme de la creme – dwie kolacje, odbywające się przy tym samym stole, częściowo z tymi samymi bohaterami, jednak w różne dni – tego się nie da opisać, to po prostu trzeba zobaczyć!

Reżyser spektaklu – Grzegorz Chrapkiewicz, scenograf – Wojciech Stefaniak oraz twórczyni kostiumów – Aneta Suskiewicz, wykonali kawał dobrej roboty. Dynamiczna akcja przepełniona rewelacyjnym poczuciem humoru, świetna scenografia oraz idealnie dopasowane stroje i rekwizyty, tworzą oryginalną, niesamowicie nowatorską formę. Dobór aktorów także nie mógłby być lepszy.

Czytaj dalej...

Aleksandra Szymankiewicz, e-kulturka.pl