Aktualności

Noc Muzeów 2015

Teatr Kamienica już po raz trzeci wziął udział w Nocy Muzeów. 16 maja 2015 odwiedził nas tłum warszawiaków ciekawych klimatu przedwojennej stolicy! 
 

Wśród atrakcji, jakie zespół Teatru przygotował na ten dzień, znalazły się m.in.: występ kabaretu Szczęśliwa 60-tka pt.: „U Grubego Joska, czyli bal na Gnojnej”, zwiedzanie Makiety Warszawy sierpień ’39 oraz zabytkowego tramwaju zwanego „Berlinką”, a także emisja filmów w reżyserii Andrzeja Kałuszki. Szczególną atrakcją była możliwość wykonania na miejscu nadruku wybranej przez siebie grafiki związanej z Kamienicą na koszulce, którą zwiedzający otrzymali od nas w prezencie. Było to możliwe dzięki wsparciu PZU – Mecenasa Naszego Teatru.
Goście wyczerpani nocnymi wojażami mogli posilić się kawą oraz warszawskimi pysznościami w atrakcyjnych cenach, przygotowanymi przez naszego kucharza specjalnie na tę okazję.
 
Wizytę w Kamienicy warto rozpocząć od zajrzenia do odrestaurowanego wagonu tramwajowego, który stoi przed teatrem już od dwóch lat. „Berlinka” z numerem 13 przypomina Warszawiakom o przedwojennym adresie Kamienicy (Leszno 13).
W teatralnym bistro „Kamienica” (wejście vis a vis tramwaju) odwiedzający będą mogli obejrzeć liczne pamiątki po Warszawiakach, w tym pocztówki oraz sprzęt codziennego użytku. Będąc w bistro warto przy okazji zwrócić uwagę na jedną ze ścian , która jest poświęcona osobom zasłużonym dla rozwoju kultury w stolicy.
 
 
W programie znalazły się cztery filmy:
 
1. „Przelot nad zdobytym miastem” – film dokumentalny stworzony na podstawie odnalezionych przez Krzysztofa Jaszczyńskiego ujęć Warszawy, które zostały zrealizowane przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad kapitulującą stolicą 28 września 1939 roku.
Reżyseria, muzyka, montaż, animacje i efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM i Warszawa1939.pl; (22 minuty).
2. „Początek” – film dokumentalny będący kontynuacją „Przelotu nad zdobytym miastem”. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych udostępnionych niedawno w archiwach amerykańskich. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, w filmie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele z nich było prawdopodobnie realizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności ich strategii bombardowań, a dziś są unikalnym świadectwem początku okupacji – tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Ujęcia filmowe zostały uzupełnione wycinkami z ówczesnej prasy.
Reżyseria, muzyka, montaż, efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM, Warszawa1939.pl, Dom Spotkań z Historią; (30 minut).
 
3. „Warszawa w locie” – impresja filmowa pokazująca ujęcia Warszawy z helikoptera lecącego nad najciekawszymi miejscami stolicy (fragment filmu z EXPO 2008 w Saragossie).
Reżyseria i koncepcja: Andrzej Kałuszko; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz; (5 minut).
 
4. „Przedwojenna Warszawa” – film zmontowany z zestawu starych przedwojennych fotografii miasta. Realizacja i montaż: Andrzej Kałuszko; (12 minut).
 
Podczas Nocy Muzeów można było obejrzeć wystawę prac Słuchaczy i Studentów Warszawskiej Szkoły Reklamy. Ekspozycja składała się z prac z zakresu grafiki komputerowej, malarstwa cyfrowego, a także projektowania 3D oraz fotografii artystycznej i reporterskiej.
 
Fotorelacja autorstwa Agaty M. Skrzypek: