Aktualności

Aktualnosc l lay

Galeria

Godzina „W” w Kamienicy

1 sierpnia o godzinie 16:00 w Teatrze Kamienica rozpoczęły się obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie m.in. koncert muzyczny w wykonaniu Emiliana Kamińskiego, uczczenie godziny „W”...

 1 sierpnia o godzinie 16:00 w Teatrze Kamienica rozpoczęły się obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie  m.in.  koncert muzyczny w wykonaniu Emiliana Kamińskiego, uczczenie godziny „W”, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, prezentacja fotografii  Eugeniusza  Lokajskiego ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Po koncercie został wystawiony spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”,  Mirona  Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa.
  
 Przedstawienie „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” zostało uznane przez tygodnik „Polityka”, za jedno z najważniejszych przedstawień  sezonu  2009/2010 w Polsce. Potwierdzeniem wartości spektaklu jest również podwójna nominacja do nagród Feliksy Warszawskie. Reżyserem „Pamiętnika…”, jest  profesor Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, Jerzy Bielunas, który również zaadaptował dzieło Mirona Białoszewskiego na potrzeby sceny.
  
Tematem przedstawienia jest tragedia walczącego miasta i kolejne etapy jego agonii. Utwór ma formę wstrząsającej relacji ukazującej koszmar codziennej egzystencji setek tysięcy ludzi uwięzionych w burzonym, płonącym mieście. Opowieść o tragedii Warszawy nabiera metaforycznego znaczenia – zmienia się w opowieść o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, o okrucieństwie współczesnej historii i cierpieniu niewinnych ludzi. Poszczególne części utworu układają się w ponadczasową opowieść o nienawiści , wojnie i przemocy, o agresji, aktach terroryzmu , o zastraszeniu, lęku i niepewności ludzi żyjących współcześnie.