Aktualności

Aktualnosc l g  wne

Wystawa biżuterii Elżbiety Klemensowicz i fotografii Adama Jurgilewicza

Wernisaż wystawy "Krzyże i katedry Paryża w kreacji artystycznej Elżbiety Klemensowicz oraz fotografii Adama Jurgilewicza" odbył się 10 kwietnia o godz. 17.30. Wystawę można było oglądać do 25 kwietnia.


Elżbieta Klemensowicz - urodzona w Białymstoku w 1964 roku, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (filia w Białymstoku). Pracowała jako dyrygent chóru Politechniki Białostockiej i współpracowała z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Od 20 lat mieszka w Paryżu i tworzy biżuterię artystyczną pod pseudonimem Ella K. Wystawiała swoją biżuterię w Polsce, Szwecji, USA, Libanie, na Mauritiusie oraz we Francji. Aktualnie współpracuje z butikami i galeriami sztuki w Paryżu i w Wenecji.
 
Kreacje Elli K przedstawiają subtelne połączenie klimatu barokowego i stylu etnicznego, z elementami romantycznymi, religijnymi albo roślinnymi. Styl, który opracowuje, zależy od inspiracji chwili i materiałów, którymi dysponuje. Są to m.in: kryształy Swarovskiego z lat 30, kamee, XIX-wieczne guziki żałobne, klawisze pianina z kości słoniowej, drewno hebanowe czy ptasie pióra.
Inspiracją artystki są również niezwykle formy i motywy, które tworzy natura: kamienie półszlachetne, agaty, bursztyny, muszle, perłopławy, bambus morski, amonity, suche owoce i nasiona, skóra wężowa.
 
Wszystkie jej kreacje charakteryzuje różnorodność estetyczna, przepych, nieregularne formy, bogactwo kolorów i zaskakujące połączenia. Głównym elementem jej biżuterii jest tworzywo lekkie i plastyczne, a pigmenty i złocenia wzbogacają kreacje.
 


Adam Jurgilewicz – z wykształcenia jest lekarzem medycyny, ale posiada również dyplom producenta TV i multimediów uzyskany w Polsko – Japońskiej WSTK. Jako lekarz pracował w szpitalach, a jako dyrektor artystyczny w agencjach reklamowych i studiach graficzno – produkcyjnych. Był zaangażowany w projekt wirtualnych symulatorów chirurgicznych, podczas gdy w tym samym czasie, wykładał grafikę komputerową dla studentów i projektował koncepcje opakowań dla wielu dobrze znanych marek produktów konsumenckich.
Fotografuje, od kiedy skończył osiem lat i pod choinką znalazł radziecką Smienę. Odkrywa światło i kolor, eksperymentuje z różnymi technikami cyfrowymi, szeroką rozpiętością dynamiki tonów (HDR), podczerwienią, fotografią podwodną i powietrzną. Rejestruje miejsca, w których przebywa, budynki i ulice podczas „złotej godziny” codziennego życia miast – pejzaże miejskie oraz pejzaże natury. Jego celem nie jest pokazywanie brzydoty, ludzkich ułomności, czy wynaturzeń, ale raczej piękna, ulotności chwili oraz ciekawostek świata. Pragnie by ludzie oglądający jego fotografie czuli pozytywne emocje, które pozostaną z nimi przynajmniej przez pewien czas. Współpracuje z firmą Epson France, a jego prace oglądać można w EPSON DigiGraphie Gallery oraz na www.jurgilewicz.com.
 

 

Wystawy:
Przestrzeń wizualna wielkich miast świata – IX Festiwal nauki i sztuki w Białymstoku, maj 2011
Pejzaże miejskie i pejzaże natury – Teatr Kamienica w Warszawie, wrzesień 2012
Galeria „Garaż Fotograficzny”, 2013 – ekspozycja stała
Katedry i kościoły Paryża – Teatr Kamienica w Warszawie, kwiecień 2014
 
Publikacje:
Camerapixo Magazine, wrzesień 2012,
Fotokurier, kwiecień 2014
 
Nagrody i wyróżnienia:
1 miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Białe Chwile”, 2000
Zwycięzca tytułu World Photography Organisation Favourites Gallery, 2011