Aktualności

Aktualnosc l 20190603 153045 01

Emilian Kamiński odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Kamienica, Emilian Kamiński został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Nagroda wręczana jest osobom zasłużonym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989.

W latach 1980-1981 Emilian Kamiński był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 1982-1984 zaangażował się w działalność podziemnego „Teatru Domowego”, działającego poza oficjalnym obiegiem. Teatr ten powstał jako wyraz sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec wprowadzenia stanu wojennego i zdelegalizowania „Solidarności”. Spektakle były wystawiane w mieszkaniach prywatnych. Występował jako aktor w przestawieniach, a także uczestniczył w pracach organizacyjnych teatru. 

Uroczystość wręczenia odbyła się 3 czerwca w Teatrze Kamienica i była elementem uroczystych obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Parlamentem Rzeczypospolitej Polskiej.