Sztuka Tańca
Taniec budzi uśpione zmysły, dodaje energii, chęci do życia, pozwala na wyrażanie siebie, a także uwalnia od napięcia. Tej wiosny, w secesyjnych wnętrzach Teatru Kamienica odkryj poruszającą zmysły sztukę tańca! Pełne inspiracji spotkania połączą sztukę teatralną z pasją do tańca.
28.04.2025, g. 19:00 WIRTUOZ I MAŁGORZATA
Pierwsze wydarzenie zaplanowane zostało na 28 kwietnia, po spektaklu „Wirtuoz i Małgorzata”, zaprosimy Was na lekcję tanga argentyńskiego. Ten zmysłowy taniec przeniesie wszystkich uczestników do świata romantyzmu i namiętności, idealnie oddając nastrój przedstawienia. Wieczór odbędzie się we współpracy ze Stowarzyszeniem TANGA ARGENTYŃSKIEGO, a lekcję poprowadzi Paulina Policzkiewicz-Woźniak. To będzie wspólny spacer do świata muzyki!
By zrozumieć tango poznaj jego ideę!
Wieczory tanga mają swoją długą tradycję sięgającą początków XX wieku. Z Argentyny i Urugwaju, gdzie powstało w II połowie XIX wieku, tango rozprzestrzeniło się z dużym sukcesem w Europie i na całym świecie. Pierwszym miastem, które przyjęło tango był Paryż. To tam, w kabaretach i kawiarniach tańczono ten odważny, jak na owe czasy taniec. Następnie, w oparach skandalu, tango trafiło do Hollywood, gdzie rozpropagowane przez światowe gwiazdy kina na zawsze weszło do historii – kinematografii i obyczajowości. Dawniej z towarzyszeniem wieloosobowych orkiestr, obecnie do nagrań z lat 30-tych i 40-tych, tango tańczą osoby w każdym wieku. Wieczorowy strój, kieliszek wina i odpowiednie buty, to atrybuty tego wyjątkowego tańca tańczonego na co dzień. Tango, błędnie kojarzone z przybieraniem póz i nagłymi zmianami kierunku, nie ma w sobie nic sztucznego. Jest dążeniem do harmonii, wzajemnym układaniem kroków na bieżąco, ozdobnikami partnerki w odpowiedzi na prowadzenie partnera. Tango jest naturalne i intuicyjne. Jest samą przyjemnością wspólnie spędzanego czasu.
29.05.2025, g.19:30 TEŚCIOWE WIECZNIE ŻYWE
Kolejne spotkanie z cyklu Sztuka Tańca odbędzie się 29 maja. Najpierw zaprosimy Was na muzyczną opowieść o relacjach między najbliższymi pt.: „Teściowe wiecznie żywe”. A następnie po spektaklu, w kameralnej przestrzeni Piwnicy Warsza, Jan Kliment będzie Waszym przewodnikiem w świecie wyzwolonego, szalonego i energicznego Rock&Rolla!
Zakazany taneczny owoc
W dosłownym tłumaczeniu Rock&Roll oznacza „trzęś się i kołysz”, co idealnie opisuje styl taneczny, który odrzuca tradycyjne figury i konwenanse. Pojawił się w połowie lat 50. w USA i od razu wywołał oburzenie wśród dorosłych, natomiast wśród młodzieży zapanowała moda na Rock'n'Roll. Starsze pokolenie uznało tę muzykę za diabelską – nie puszczano jej w radiu, nie pojawiała się na szkolnych potańcówkach. Kołysanie biodrami, podrzucanie partnerki, owijanie jej wokół tułowia uznano za niezgodne z panującymi obyczajami. „Taniec czarnej mniejszości” – tak o Rock&Rollu mówili przedstawiciele białej klasy średniej, nie kryjąc gniewu i oburzenia. Nie mieli jednak szans. Ten szalony taniec, który obfituje w ciekawe kroki oraz masę figur akrobatycznych przetrwał i stał się jednym z największych szaleństw, które dzisiaj odradza się na nowo.