Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa to ponadczasowa opowieść o tragedii, jaką niesie każda wojna, okrucieństwie historii i cierpieniu niewinnych ludzi.
Opis spektaklu
Spektakl został uznany przez tygodnik Polityka (nr 51/2009) za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2009r.
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa to ponadczasowa opowieść o tragedii, jaką niesie każda wojna, okrucieństwie historii i cierpieniu niewinnych ludzi. To również pełna ekspresji teatralna wizja tragicznych dni zamienionego w gruzy miasta, opowiedziana za pomocą współczesnych środków scenicznych.
Spektakl przygotowano z myślą o uczczeniu 65. rocznicy upadku Powstania, a premiera odbyła się dokładnie w dniu, w którym ogłoszono koniec heroicznych walk o Warszawę. W Polsce co roku uroczyście obchodzi się rocznicę wybuchu Powstania, nie wspomina się jednak o 2 października, jakże ważnym dniu, który bez wahania można określić mianem „Święta Nienazwanego”.
Przedstawienie w interpretacji Jerzego Bielunasa łączy w sobie elementy teatru słowa, ruchu, a przede wszystkim teatru muzycznego. Reżyserowi w zaskakujący sposób udało się ubrać prozę Białoszewskiego w formę współczesną, w której potoczność języka, prostota i skrótowość pozwalają uniknąć patosu, tak niebezpiecznego w utworach poświęconych wydarzeniom wojennym.
Oprawę muzyczną spektaklu powierzono wybitnemu kompozytorowi Mateuszowi Pospieszalskiemu. Choreografię ułożył Maciej Florek – tancerz, choreograf, zwycięzca programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz”. W spektaklu udział biorą aktorzy młodego pokolenia: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Karina Seweryn, Marta Uszko, Monika Węgiel, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kulda, Sławomir Zapała, Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa, Michał Przybysz.
„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” otrzymał dwie nominacje do nagrody Feliksów Warszawskich 2010r.: Jerzy Bielunas w kategorii Najlepsza Reżyseria oraz Monika Węgiel w kategorii Najlepszy Debiut.
Twórcy
- Tytuł oryginału:
- Tłumaczenie:
- Scenografia:
- Kostiumy:
- Kierownik produkcji:
- Asystentka reż.:
- Kierownik produkcji
Ceny biletów
Regularne Rzędy:
ulgowy: 40zł
normalny: 70zł
Recenzje
(…) Spektakl nie idzie w stronę psychologizacji, młodzi nie podejmują karkołomnej próby utożsamienia się z mieszkańcami powstańczej Warszawy. Zamiast tego jest opowieść o tamtych dniach, a emocje rodzą się z songów i gry aktorów ze scenografią: stołami, schodami, tunelami, które, jakby obsypane popiołem płonącego i walącego się miasta, są piwnicami – schronami, barykadami, kanałami, którymi powstańcy przeciskali się ze Starówki do Śródmieścia, trafioną bombą katedrą. Efektem jest przejmująca historia umierania miasta – zawsze aktualna, bo zawsze gdzieś toczy się wojna (…).
(…) Jedenastka młodych aktorów, bez podziału na role, bo przecież są całą powstańczą Warszawą, przez półtorej godziny bez przerwy działa na pełnych obrotach jak sprawna maszyna. Opowiadają o tamtych ludziach sprzed kilkudziesięciu lat, ale chwilami ma się wrażenie, że mówią o sobie: tak, to moglibyśmy być my. (…) Patrzyłem po młodych głównie ludziach zapełniających widownię. Siedzieli nieruchomo przez te półtorej godziny. (…)