Spektakle dla dzieci

Niepokonani 1920 - słuchowisko

Sto lat temu, w kraju bez stacji benzynowej, w społeczeństwie bez instagrama, w Warszawie bez Pałacu Kultury i Nauki, w której nikt nie pomyślał o istnieniu mleka bez laktozy, wydarzył się cud. Bitwa Warszawska zwyczajowo nazwana „Cudem nad Wisłą” była jednym z najważniejszych epizodów w historii Polski, która uratowała Europę przed sowietyzacją. Przebieg tych wydarzeń sprawił, że teraz możesz pić latte na Placu Zbawiciela, dlatego zatrzymaj się i sprawdź jak wyglądała walka o tę wolność. Dziś, niczym obraz namalowany głosami najwybitniejszych polskich aktorów, historia powraca specjalnie dla Ciebie, bo choć minęło już od tego czasu sto lat,  Ty nadal możesz być z niej dumny.  
 

Opis spektaklu

Niepokonani 1920” to słuchowisko radiowe przedstawiające fragment naszej historii, bitwę stoczoną w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w literackiej interpretacji Domana Nowakowskiego.  To wciągająca, aktorska relacja z wydarzeń, które w czasie bitwy miały miejsce w sztabie armii,  na froncie oraz w domu rodziny Malickich. Przygotowana przez blisko 40 aktorów opowieść, zabiera  w emocjonalną podróż po historii tamtych dni, której przewodniczą Paulina Holtz i Franciszek Pieczka

A było wtedy nadzwyczaj upalne lato, choć nad Polskę nadciągała czerwona burza. Wróg był zdeterminowany i parł na zachód jak walec. Armia pod wodzą Włodzimierza Lenina (Paweł Burczyk) gwałciła, mordowała, paliła, okradała… W sztabie polskiej armii, głodny zwycięstwa i wolności, naczelny wódz – Józef Piłsudski (Emilian Kamiński) taktycznie rozgrywał historyczne starcie z Armią Czerwoną. Wraz z szefem sztabu generałem Tadeuszem Rozwadowskim (Radosław Pazura), niczym najlepszy duet napastników, starali się ogrywać rywala. 

Emocje w sztabie rzecz jasna sięgały zenitu, ale nie brakowało ich również w polskich domach. Dajmy na to warszawską kamienicę przy dawnej ulicy Leszno 13, czyli współczesnej Alei Solidarności 93. Dziś jest tu Teatr Kamienica, a ówczesne perypetie jej mieszkańców doskonale nadawałyby się na jedną ze sztuk. W rodzinie Malickich, której głową był generał Stanisław Malicki (Olaf Lubaszenko), a szyją, jak to zwykle bywa, jego żona Barbara (Justyna Sieńczyłło) narastał niepokój. Maliccy, wraz ze swoją niezastąpioną gosposią Pelasią (Stanisława Celińska), choć pełni strachu i obaw o kolejny dzień, mocno wierzyli w sukces na froncie.  I choć decyzja o wstąpieniu do armii najmłodszego członka rodziny, 16-letniego Olka (Piotr Ligienza) nie spotkała się  z entuzjazmem familiantów, to hart ducha i odwaga młodego pokolenia były dla losów Polski strategiczne.  

Na froncie sytuacja była trudna. Mocno okrojone szeregi, brak sprzętu i doświadczenia.  W decydującym starciu pod Ossowem, czoła najtęższym wygom frontowym stawiła kompania złożona głównie z warszawskich harcerzy. Po odparciu sześciu szturmów bolszewickiej kawalerii, prawie wszyscy Polacy zginęli, a ci, którym udało się przeżyć ostatnie kule zachowali dla siebie popełniając samobójstwo. I choć żadne ze słów nie odda tego, co im zawdzięczamy, dzięki tym bohaterom i tym, którzy obronili Warszawę, bolszewicka armia cofała się na całej linii. Warto jednak wiedzieć, że sto lat temu znany nam świat omal nie przestał istnieć, a to oni ocalili Polskę, Europę…
Ocalili Twój świat.  

EMISJA:

Część I - 19 września godz. 19.30

Część II - 20 września godz.19.00

Program Drugi Polskiego Radia 

W słuchowisku zagrali aktorzy Teatru O.N. oraz pracownicy Teatru Kamienica.  
Słuchowisko „Niepokonani 1920”  zostało zrealizowane w Studio Nagrań Teatru Kamienica. 


Twórcy

Autor:
Doman Nowakowski
Reżyseria:
Emilian Kamiński
Obsada: Obsada: Stanisława Celińska, Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jolanta Mrotek, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Waldemar Błaszczyk, Paweł Burczyk, Dawid Czupryński, Wojciech Duryasz, Tomasz Gęsikowski, Emilian Kamiński, Andrzej Kałuszko, Krzysztof Krupiński, Piotr Ligienza, Olaf Lubaszenko, Łukasz Matecki, Radosław Pazura, Franciszek Pieczka, Michał Rolnicki, Jacek Rozenek, Adam Serowaniec, Rafał Szałajko, Maciej Wierzbicki, Jacek Zawada. 
Muzyka: Jan Stokłosa
 
Realizacja: Maciej Słowikowski
 
Producent: Teatr O.N.
 
Producent wykonawczy: Teatr Kamienica
 
Kierownictwo produkcji: Gabriela Gusztyn-Popławska, Agnieszka Maciesowicz