Spektakle

Oskar i Pani Róża

„Oskar i Pani Róża” to sceniczna adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule. Spektakl jest opowieścią o odchodzeniu, które daje nadzieję pomimo przeciwności.

Opis spektaklu

Dziesięcioletni Oskar jest umierający, pozostało mu dwanaście dni na to, by cieszyć się życiem. Czy to wystarczy? Przewodnikiem, który towarzyszy chłopcu w tej niełatwej wędrówce, jest ciocia Róża, nazywana tak tylko przez niego. Wolontariuszka jako jedyna nie unika spojrzeń małego pacjenta  i odpowiada szczerze na każde jego pytanie. To ona namawia go do niemożliwego, aby codziennie patrzył na świat, jakby oglądał go po raz pierwszy. Dzięki pani Róży Oskar pozna pierwszą miłość, przeżyje „małżeństwo”, „rozstanie” oraz zacznie pisać listy do… Pana Boga. Czy chłopiec odnajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania? Czy dowie się czym są: życie, śmierć, wiara i Bóg?

W sztuce jak w życiu jest czas na łzy, śmiech oraz chwile wzruszeń. Ten niezwykle pozytywny i pełen ciepła traktat o wartości życia uświadamia nie tylko kruchość istnienia, ale przede wszystkim jak „zachwycić się” życiem.


PREMIERA: 26 LUTEGO 2023 G. 12:00

Przedstawienie dla młodzieży powyżej 11 roku życia.
Lektura sugerowana dla klas 7 szkoły podstawowej.
Czas trwania spektaklu: 90 minut (bez przerwy)

 

Uprzejmie informujemy, że sprzedaż biletów na przedstawienia grane od poniedziałku do piątku w godzinach porannych odbywa się poprzez kontakt z Biurem Rezewacji Grupowych.
Na te spektakle nie ma podglądu widowni ani możliwości zakupu biletów online.

 

Dzieło oryginalne w języku francuskim©Antigone [2002]. Wszelkie prawa zastrzeżone.
www.eric-emmanuel-schmitt.com

Twórcy

Autor:
Éric-Emmanuel Schmitt
Reżyseria:
Anna Augustynowicz
Tytuł oryginału: Oscar et la dame rose
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Obsada: Anna Januszewska i Wojciech Brzeziński
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Reżyseria i realizacjia światła: Filip Żygałło
Kierownik produkcji: Karolina Mieteń
 
 
 

Galeria zdjęć

Recenzje

Twórcy spektaklu „Oskar i Pani Róża” otwierają drzwi, poszerzają perspektywę i inspirują do własnych pytań, do spotkania się ze sobą. Postaci wykreowane przez Annę Januszewską i Wojciecha Brzezińskiego zdają się być lustrem dla naszych lęków, wątpliwości, myśli. Zarówno Januszewska, jak i Brzeziński kreują głęboką, wielowymiarową opowieść dotykającą nie tylko pierwotnego lęku przed śmiercią, ale także – a może przede wszystkim – opowieść o życiu, jego wartości, o ludzkim potencjale tworzenia [...]

„Oskar i Pani Róża” to nie spektakl – jak mogłoby się wydawać – o umieraniu. To spektakl otwierający na refleksje o tym, co ważne. O sile odwagi, przyjaźni, o uważności na wszystko, co wokół. Spektakl w Teatrze Kamienica to obraz uderzająco autentyczny i – czego się zupełnie nie spodziewałam – otulający w swojej formie.

Czytaj więcej: Lekcje życia. Weź ile potrzebujesz...

Katarzyna Hanna Binkiewicz, Krytykat

Sztuka pokazuje też, że z dziećmi i młodzieżą powinno rozmawiać się o wszystkim. O chorobie, cierpieniu, przemijaniu, umieraniu. Wiele tematów, które z perspektywy dorosłego mogą zdawać się zbyt trudne, ubrane w odpowiednie słowa i wypowiedziane w odpowiednim czasie, są idealnie wpasowane w dziecięcą ciekawość świata.

Młody człowiek chce wiedzieć, jak ten świat funkcjonuje. Jakie są jego ciemnie i jasne strony. Chce doświadczyć, przeżyć, zrozumieć. Bardzo ważne w tej sztuce jest towarzyszenie Oskarowi w kolejnych jego „życiach” przez ciocię Różę. To pokazuje, jak ważna w tym czasie jest obecność drugiego człowieka.

Czytaj więcej: Oskar i Pani Róża w Teatrze Kamienica

Szymon Sierociński, uczeń LXXXI LO im. Aleksandra Fredry