Aktualności

„My, dzieci z dworca ZOO” – konferencja prasowa

Konferencja prasowa dotycząca premiery spektaklu „My dzieci z dworca ZOO” w reżyserii Giovanniego Castellanosa odbyła się 25 października (piątek) o godzinie 12:00 w Teatrze Kamienica przy al. Solidarności 93 (na scenie PARTER).

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele MONARU – m.in. Jagoda Władoń z Zarządu Głównego, terapeutka, szefowa ośrodka dla osób uzależnionych w Wyszkowie.

 

Autorzy: Kai Hermann, Horst Rieck
Przekład: Ryszard Turczyn
Reżyseria i adaptacja: Giovanny Castellanos (Kolumbia)
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Muzyka: Marcin Rumiński
Asystent reżysera: Katarzyna Sucharda-Szwed

Występują: Magdalena Nieć, Gracja Niedźwiedź, Katarzyna Ptasińska, Marcel Sabat, Adam Serowaniec

W spektaklu wykorzystano utwory zespołu Dżem.

 

Opis spektaklu:

 Christiane F. miała 12 lat, gdy po raz pierwszy zaczęła palić haszysz. Potem poszło z górki – LSD, kradzieże, heroina i dworzec ZOO, gdzie wszystko miało swój początek i koniec. W ten sposób, w wieku 13 lat Christine stała się narkomanką. Jaki był świat, do którego tak bardzo chciała należeć osamotniona nastolatka? Czy jej wyobrażenia o dorosłym życiu spełniły się?  I co ważniejsze, czy znalazła to, czego szukała?

 

Spektakl My, dzieci z dworca ZOO jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka obnaża ludzką bezradność wobec systemu dla którego jednostka jest nieistotna.

 

Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego „Sterna” w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.

 

 

Szczegółowy harmonogram konferencji:

 

12:00  – SCENA PARTER  rozpoczęcie konferencji, rozmowa z twórcami i przedstawicielem MONARU

12:20  – prezentacja fragmentu spektaklu

12:40  – poczęstunek oraz czas na indywidualne wywiady.

 

Monika Dziekan