Aktualności

Aktualnosc l grandoff25

6. Grand OFF

W sobotę 1 grudnia gościliśmy finał festiwalu Grand OFF. Organizatorzy już 6. raz wyłonili najlepsze niezależne filmy świata. Zapraszamy do zapoznania się z laureatami!

Oto laureaci tegorocznej edycji:
 
FABUŁA: THE ROAD TO PARADISE – Uda Benyamina
Francja
REŻYSERIA: PUNCHED – Michael Rittmannsberger
Austria
SCENARIUSZ: NOTHING CAN TOUCH ME – Milad Alami
Dania
AKTOR: LET LIVE – Horst Sachtleben
Niemcy
AKTORKA: SHALOM – Asi Levi
Izrael
ZDJĘCIA: THE SANDMAN – Benjamin F.Wieg
Niemcy
MONTAŻ: FINALE – Balazs Simonyi
Węgry
DOKUMENT: MACHINE MAN – Roser Corella
Hiszpania
ANIMACJA: APERTURE – Amir Mehran
Iran
 
 
Niezależny ruch filmowy w formie zorganizowanej istnieje od 1931 roku, kiedy to w Brukseli miał miejsce pierwszy w historii międzynarodowy konkurs na najlepszy film niezależny. Rywalizowały wtedy między sobą filmy z Anglii, Austrii, Belgii, Francji i Holandii. W 1933 roku, w Jury konkursu zorganizowanego w Paryżu był Louis Lumiere. Dzisiejsze kino niezależne to zjawisko rozwijające się na całym świecie niezwykle dynamicznie. W samej Europie, w jej wielu krajach, organizowane są dziesiątki konkursów i festiwali, oceniane są setki filmów, a tą dziedziną sztuki zajmują się tysiące filmowców.
Polska należy do krajów przodujących pod względem ilości i jakości realizowanych filmów oraz organizowanych konkursów i festiwali. Nasz zespół, w oparciu o wieloletnie doświadczenia i sprawdzone kontakty międzynarodowe, m.in. ze Światową Unią Filmu Niezależnego – UNICA, podjął decyzję o powołaniu i umiejscowieniu na stałe w Polsce kapituły przyznającej GRAND OFF ŚWIATOWE NAGRODY FILMOWE NIEZALEŻNYCH (WORLD OFF FILM AWARDS). Prace Kapituły trwać będą cały rok, a ich zwieńczeniem będzie wskazanie najlepszych europejskich filmów niezależnych w kategoriach: reżyserii, scenariusza, zdjęć, montażu, aktorki i aktora. Wybrany też będzie najlepszy film fabularny, dokumentalny i animowany.
Każdego roku dziewięć najlepszych europejskich filmów niezależnych będzie można obejrzeć w Polsce i wielu innych krajach. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do Kapituły, a Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydentowi m.st. Warszawy oraz Dyrektorowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za objęcie tego wydarzenia swoimi patronatami.

 
Witold Kon
Prezes Fundacji Cinema Art, dyrektor Grand OFF
WWW.GRANDOFF.EU