Aktualności

Aktualnosc l lay

Galeria

Rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego

Teatr Kamienica wraz z Fundacją Banku Zachodniego WBK gościli młodzież warszawską na obchodach 68. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego.

Od 1 do 3 października o godzinie 12:00 i 14:00 młodzi ludzie obejrzeli spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa. Po spektaklu został wyemitowany film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim autorstwa Andrzeja Kałuszki.
Przedstawienie „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” zostało uznane przez tygodnik „Polityka” za jedno z najważniejszych przedstawień sezonu 2009/2010 w Polsce.
Potwierdzeniem wartości spektaklu jest również podwójna nominacja do nagród Feliksy Warszawskie. Reżyserem „Pamiętnika…” jest profesor Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, Jerzy Bielunas, który również zaadaptował dzieło Mirona Białoszewskiego na potrzeby sceny.
Tematem przedstawienia jest tragedia walczącego miasta i kolejne etapy jego agonii. Utwór ma formę wstrząsającej relacji ukazującej koszmar codziennej egzystencji setek tysięcy ludzi uwięzionych w burzonym, płonącym mieście. Opowieść o tragedii Warszawy nabiera metaforycznego znaczenia – zmienia się opowieść o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, o okrucieństwie współczesnej historii i cierpieniu niewinnych ludzi. Poszczególne części utworu układają się w ponadczasową opowieść o nienawiści , wojnie i przemocy, o agresji, aktach terroryzmu , o zastraszeniu, lęku i niepewności ludzi żyjących współcześnie.
 
„Wybitne walory prozy Mirona Białoszewskiego, specyficzny tok narracji, urwane wypowiedzi, okaleczone formy zdań, mnożone sylaby, wyrazy dźwiękonaśladowcze oddają grozę świata, który „wypadł z normy” – mówi reżyser Jerzy Bielunas. „Tak samo jak język, którym opowiadana jest historia skazanego na zagładę miasta.A jednocześnie współczesna forma prozy Białoszewskiego, potoczność języka, prostota, skrótowość pozwalają uniknąć patosu tak niebezpiecznego w utworach poświęconych tragicznym wydarzeniom wojennym” – dodaje.
 
Oprawę muzyczną spektaklu powierzono wybitnemu kompozytorowi Mateuszowi Pospieszalskiemu. Choreografię ułożył Maciej Florek – tancerz, choreograf, zwycięzca programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz”. W spektaklu udział biorą aktorzy młodego pokolenia: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Karina Seweryn, Marta Uszko, Monika Węgiel, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kulda, Sławomir Zapała, Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa, Michał Przybysz.
Premiera spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” miała miejsce w dniu 2 października 2009 roku.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK.