Aktualności

Aktualnosc l 20170120 223133

Premiera "SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw"

20 stycznia 2017 odbyła się premiera najnowszego spektaklu Teatru Kamienica. „SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw” to komedia w doborowej obsadzie. Sztukę napisał i wyreżyserował Emilian Kamiński.

Do pracy przy spektaklu „SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw” reżyser zaprosił aktorów znanych z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Na scenie pojawi się Paulina Holtz, Joanna Opozda, Anna Powierza, Arkadiusz Janiczek, Piotr Ligienza, Jacek Rozenek i Piotr Skarga.

Dla Piotra Skargi to kolejna okazja do współpracy z Emilianem Kamińskim. – To nasza trzecia wspólna realizacja – mówi Piotr Skarga. – Mnie się z nim współpracuje fantastycznie, dlatego że jest z krwi i kości fachowcem w tej dziedzinie. Poza tym jest aktorem, zna aktorów, kocha ich. Koledzy, którzy są ze mną na scenie też są wspaniali i mam nadzieję, że taki też będzie efekt naszej pracy.

Sceniczny debiut pod okiem Emiliana Kamińskiego zaliczy w „SPA…” Anna Powierza, w spektaklu – Roma. – Mam wrażenie, że ta rola jest napisana specjalnie dla mnie – zdradza Anna Powierza. – Bardzo lubię postać Romy, bo jest bardzo barwna, żywiołowa. Bardzo fajnie się ją gra, bo jest nieoczywista. Wymaga ode mnie bardzo dużo wysiłku, energii, ale jestem wniebowzięta, że mogę tę energię z siebie dać.

Scenografię i kostiumy przygotował Andrzej Lewczuk. – Zależało nam na tym, by zbudować scenę lekką i plastyczną - zgrabnie połączyć góralszczyznę z klimatem lat 80-tych ubiegłego wieku, ale nie po to, żeby zbudować świat 1:1, lecz, by zachować umowność sceny, by było widać, że to teatr – wyjaśnia Lewczuk.

- Nic nie dodam, spektakl musi bronić się sam – uśmiecha się reżyser.

Akcja „SPA…” rozgrywa się w zakopiańskim hotelu, który lata świetności ma już za sobą. Mamy tu gości: Romę, wyznawczynię zdrowego stylu życia i pokornego Stasia – małżeństwo nadające na kompletnie innych falach, mamy niewiernego prezesa izby hotelarskiej i jego gadatliwą żonę, a także kochankę, sfrustrowaną początkującą aktorkę. Ich drogi krzyżują się w jednym pokoju (z łazienką!). Nad coraz to bardziej komplikującą się sytuacją towarzyską, a także lawiną usterek, musi zapanować niezbyt lotny, za to bardzo kochliwy szef hotelu, liczący na prestiżową gwiazdkę od prezesa. Zadania nie ułatwia mu jego podwładny - Józek, miłośnik śliwowicy, piewca góralszczyzny i mądrości ks. Tischnera.

Więcej informacji o spektaklu "SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw"