Noc Muzeów w Teatrze Kamienica
Za nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W sobotni wieczór goście Teatru Kamienica oglądali m.in. makietę przedstawiającą zabudowę Śródmieścia w sierpniu 1939 roku oraz filmy dokumentalne o dawnej Warszawie.
Do dyspozycji naszych gości oddaliśmy: Scenę Orla wraz z górnym i dolnym foyer, Piwnicę Warsza z zabytkową, ponad stuletnią podłogą Villeroy & Boch, restaurację Nasza Warszawa z licznymi pamiątkami i warszawskimi przysmakami oraz zabytkowy tramwaj stojący przed siedzibą teatru.
Największą atrakcją dla zwiedzających była niemal 30-metrowa makieta przedstawiająca przedwojenną Warszawę. Miniatura została wykonana z gipsu. Twórcy: Bogna Romańska i Michał Mroczka rzeźbili ręcznie pojedyncze elementy, następnie malowali je i umieszczali na drewnianych płytach. Na makiecie nie zabrakło licznych detali, ludzi i pojazdów. Odtworzony „Paryż Północy” tętni życiem, które zostało brutalnie przerwane przez niemiecki atak 1 września 1939r.
Podczas Nocy Muzeów odwiedzający mieli także okazję, aby zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą dramatycznym losom stolicy. Maraton filmowy odbył się na Scenie Orla. Widzowie zobaczyli „Przelot nad zdobytym miastem”, „Początek”, „Warszawę w locie" oraz „Przedwojenną Warszawę”.
W dolnym foyer prezentowane były prace malarki Beaty Ignaczak - kilkadziesiąt obrazów olejnych, akrylowych, akwarel, rysunków i kolaży, przedstawiających ludzi i pejzaże.
W bistro Nasza Warszawa poza znakomitymi daniami kuchni warszawskiej w okazyjnych cenach czekały na gości liczne pamiątki po dawnej Warszawie i jej mieszkańcach. W obszernych gablotach i na półkach wyeksponowane zostały m.in. widokówki, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku. Warto też zwrócić uwagę na ścianę pamięci, na której uhonorowano najznamienitsze postacie warszawskiej i polskiej kultury.
Noc Muzeów w Teatrze Kamienica zakończyła się o godz. 1:00.
Warto przypomnieć, że Teatr Kamienica mieści się przy Al. Solidarności 93, w kamienicy zbudowanej w 1910 w stylu secesyjnym. Dawny adres to ul. Leszno 13. Od listopada 1940 do sierpnia 1942 kamienica znajdowała się w granicach warszawskiego getta; jej piwnicą prowadziła jedna z dróg ucieczki z getta. Budynek został uszkodzony w czasie wojny i częściowo, bo do czwartego piętra odbudowany po 1945.
Teatr Kamienica działa tu od 2009 roku.