Aktualności

Aktualnosc l dsc 6986

Kultura Dostępna 2018 - podsumowanie

Po raz kolejny Teatr Kamienica stał się miejscem dostępnym dla wszystkich. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (umowa 09579/FPK/NCK), w ramach programu „Kultura Dostępna” wszystkie trzy sceny Teatru Kamienica ugościły osoby, na co dzień wykluczone z dostępu do spektakli teatralnych.

Działając od sierpnia do grudnia 2018, Kamienica przygotowała spektakle dla osób niepełnosprawnych, ze szczególną adaptacją dla osób niesłyszących i niewidomych. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidzące mogły „zobaczyć’ prawdziwą sztukę teatralną. Warto podkreślić fakt, że pionierskie w skali kraju działania dotyczyły zarówno osób, które straciły wzrok, jak tych niewidomych od urodzenia.

Drugą dużą grupą objętą wsparciem były również osoby niesłyszące. Dzięki nowatorskiej technice tłumaczenia na język migowy, w tzw. przekładzie cieniowym (każdy aktor ma swojego tłumacza) przedstawienia stały się bardziej zrozumiałe niż te, tłumaczone przez jedną osobę lub z zastosowaniem napisów.

Widzowie, którzy uczestniczyli w przedstawieniach w ramach programu, mieli okazję poznać takie tytuły jak: „Trzecia Młodość Bociana”, „Mój Dzikus”, „Teatr Domowy Wspomnienie o Jerzym Popiełuszce”, „Cztery Tony Podłogi”, „Tresowany Mężczyzna” oraz „Dzieci z Dworca ZOO”. Dzięki wsparciu MKiDN, powyższy repertuar udało się zaprezentować nie tylko na deskach Teatru Kamienica, ale też również dla publiczności w Radomiu, mieszkańców Dzielnicy Bemowo i gminy Stare Babice.

Dziękujemy naszym partnerom, tłumaczom i wolontariuszom. Wierzymy, że nasze działania zainspirują inne miejsca do udostępniania swojego repertuaru dla wszystkich!

W związku z napływającymi zapytaniami o kolejne przedstawienia, informujemy iż komunikaty będą pojawiać się na bieżąco na stronie internetowej www.teatrkamienica.pl.

Projekt dofinansowano ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.