Aktualności

Aktualnosc l emilian hipolit

Złoty Hipolit dla Emiliana Kamińskiego

W minioną środę Emilian Kamiński, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Kamienica, odbebrał statuetkę Złotego Hipolita 2020. Nagroda w kategorii "Wybitna osobowość pracy organicznej" przyznana została za krzewienie idei pracy organicznej przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Wśród dotychczasowych laureatów tej nagrody znaleźli się między innymi: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Gustaw Holoubek, czy Jan Englert. Podczas uroczystości wręczenia wygłoszono specjalną laudację: 

 

Drodzy Państwo, Złoty Hipolit pojawia się na afiszu sztuki teatralnej. Bilety już w pierwszym dniu wyprzedane. Kurtyna w górę. Na scenę wkracza Emilian Kamiński. Brawa.

Co jest reflektorem braw i suflerem przeżyć Emiliana Kamińskiego?

Otóż, ponad setka ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Tak, zagrał również w inscenizacjach klasyki, w tym w sztukach: Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera czy Moniuszki.

Emilian Kamiński to aktor i reżyser, założyciel Fundacji „Atut” i Teatru Kamienica, którego jest dyrektorem. A jeśli powiemy – „jest port wielki jak świat, co się zwie Amserdam – w domyśle Poznań lub Warszawa” to dowiemy się, że to pomysłodawca i współreżyser spektaklu „Brel” wg. piosenek Jacquesa Brela.

Emilian Kamiński to aktor efektowny i efektywny. Parafrazując tytuły spektakli– potrafi stanąć „W obronie jaskiniowca” i co tydzień zmartwychwstawać, wygłaszając „Testament cnotliwego rozpustnika”. Co ważne, nie dla rozgrzeszenia wsłuchuje się w „Ordonkę z Kamienicy”, aby przeżyć „Trzecią Miłość Bociana”. A gdy nie dowierzamy, że są „Piękne Panie i Panowie”, to na pewno wspominamy postać malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy”. To był on.

A to jest czas na bis naszych braw. Emilian Kamiński otrzymuje Statuetkę Złotego Hipolita.

 

Laudację przygotował i wygłosił Dominik Górny, sekretarz Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.