Aktualności

Aktualnosc l caravagg.kamienica.09.logonowe  1

Caravaggio - Sztuka umierania, narodzin i trwania

„A co by się stało gdyby Caravaggio na rok wrócił do żywych. Czy pomimo tego, że świat się tak bardzo zmienił, ludzie zmienili się tak samo bardzo? A może istota człowieczeństwa, naszych radości, smutków i tęsknot nie zależy od poziomu życia i osiągnięć cywilizacji? A kobiety? Jakie miejsce zajęłyby tym razem w życiu i twórczości genialnego artysty?”…
Już od 10 stycznia goście Teatru Kamienica mogą oglądać wystawę "Caravaggio – Sztuka Umierania, Narodzin i Trwania" Artura Sochana. W ramach tego projektu powstało 12 wielkoformatowych dzieł wzorowanych na obrazach Caravaggia oraz film, który jest jego dopełnieniem. Opowiada o stanach emocjonalnych portretowanych postaci zanim na wieki zastygły przed obiektywem Mistrza.
Ciekawostką jest to, że w roku 2023 w poszczególne postaci z płócien Caravaggia wcielają się wyłącznie kobiety – współczesne mieszkanki warszawskiej Pragi od lat nazywanej „Dzielnicą Kobiet”.

Artur Sochan to polski mistrz światłocienia, doskonały fotografik i operator filmowy poszukujący nowych obszarów w sztuce, łącząc fotografię z malarstwem. Artysta wykorzystuje archaiczną technologię fotografii wielkoformatowej, wymagającej od modelek zastygania w pozie przez kilka minut – do końca nie wiadomo jaki będzie efekt tego procesu. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czy dawna, wielka sztuka, pomimo upływu czasu, przenosi nadal swój emocjonalny i ikonograficzny przekaz i nadal utrwala się w świadomości współczesnego człowieka. Czy dusza ludzka, jego wnętrze i wszystkie elementy świadczące od człowieczeństwie pomimo tego, że są żłobione przez czas, faktycznie się zmieniają? A może wcale nie? Ważnym elementem tego filmu jest muzyka. Reżyser zaprosił do współpracy doświadczonego kompozytora Paula Gavlica (Paweł Gawlik), który znany jest ze swojej wszechstronności. Paul Gavlic to autor między innymi hymnu Teatru Kamienica i autor muzyki do spektakli granych w tym Teatrze. Jest też znanym i cenionym producentem muzycznym, który współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny takimi jak: Emilian Kamiński, Grzegorz Turanu, Marek Dyjak, Robert Gawliński, Dawid Kwiatkowski (nagroda MTV za debiut), Dorota Rabczewska, IRA, ONA, KSU, DAS MOON, Analog i wieloma innymi oraz jest autorem ścieżek dźwiękowych do wielu gier komputerowych i filmów. Jego drogę artystyczną zdobi wiele diamentowych, platynowych i złotych płyt. Artur Sochan, rocznik 1970 jest fotografem i operatorem filmowym. Studiował Fotografię w Konserwatorium w Ostrawie (Republika Czeska), a następnie ukończył z dyplomem Magistra Sztuki Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach (Polska). Uniwersalizm jego dzieł polega na zadawaniu pytań o rzeczy ostateczne, tak istotne dla każdego człowieka na świecie. To artysta, który nie ucieka w prostotę nowoczesnych form, a bierze na swoje barki odpowiedzialność za pełen dialog z widzem za pomocą rozbudowanych, jak na dzisiejsze czasy środków artystycznych.
Prowokuje do zadawania trudnych pytań. Stawia interesującą tezę, że człowiek, pomimo zmian dziejowych, technologicznych i społecznych tak naprawdę się nie zmienia. Zawsze będzie sobie zadawać pytania „Kim jestem i dokąd zmierzam?”. „Czy to, że żyję w XXI wieku czyni mnie lepszym i bardziej świadomym od moich przodków i poprzedników czy jest odwrotnie?”.

Projekt powstał dzięki wsparciu polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ZASP.
Udział wzięli: Artur Sochan – autor projektu, fotograf, Agnieszka Kaczyńska- kostiumy i scenografia, Maja Stosio – charakteryzacja, Przemysław Ulatowski – wydruki i poligrafia, Paul Gavlic – muzyka, Magdalena Gawlik – śpiew.