Aktualności

5 lat Kamienicy!

22 marca Kamienica obchodziła 5. urodziny. Głównym wydarzeniem wieczoru była premiera galowa spektaklu „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=zyPxmkl0AZY

Historia teatru sięga jeszcze… PRL-u. Kiedy w 1988 roku broadwayowski reżyser Joseph Papp odwiedził Warszawę, podczas rozmowy z przyszłym dyrektorem Kamienicy zapytał: „Emilian, czemu nie założysz własnego teatru?” „W PRL-u?” „Jak się PRL skończy, to załóż teatr.” Sugestia ta musiała czekać na realizację jeszcze przez wiele lat, ale ziarno zostało zasiane.
.
W 2000 roku rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego miejsca na budowę teatru, miejscem tym stała się przedwojenna kamienica przy Al. Solidarności 93. Uroczyste otwarcie nowej instytucji kulturalnej – Teatru Kamienica – odbyło się 27 marca 2009 roku w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru, w setną rocznicę wybudowania kamienicy oraz 100-lecie kabaretu i kina w Warszawie.
 
Po 5 latach twórczej działalności, ze zdecydowaniem można stwierdzić, że Kamienica to WIĘCEJ NIŻ TEATR. To miejsce pełne twórczych emocji oraz rodzinnego ciepła, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Trzy sceny: Oficyna, Parter i Piwnica Warsza oferują różnorodny repertuar (począwszy od spektakli dziecięcych, poprzez rodzinne komedie, programy poetyckie, spektakle misyjne, a skończywszy na dramatach i kryminałach).
 
W ponad stuletniej kamienicy ciągle żywa jest pamięć o świetności dawnej Warszawy. Stałą ekspozycją w przestrzeni jest wystawa z pamiątkami po mistrzach polskiej sceny, makieta Warszawy przedstawiająca miasto w stanie z sierpnia 1939 r., a także zabytkowy, przedwojenny tramwaj, który znajduje się przed teatrem. Secesyjne wnętrza teatru są idealnie przystosowane do działalności wystawienniczej, a prócz tego świetnie spisują się przy organizacji eventów firmowych.
 
W Kamienicy znajduje się również bistro Nasza Warszawa, gdzie można zjeść smaczny rodzinny obiad lub przeprowadzić rozmowę biznesową. Od niedawna w teatrze działa Studio Nagrań „Kamienica” wyposażone w sprzęt najnowszej generacji.
 
Przy teatrze prężnie działa Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw Teatralnych „ATUT”, dzięki której w Kamienicy możliwe są takie inicjatywy jak wigilie dla bezdomnych, spektakle wystawiane przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie, gale i koncerty charytatywne.
 
W ciągu 5 lat Kamienica zaskarbiła sobie sympatię widzów i gości odwiedzających Warszawę, stała się ważnym punktem na mapie stolicy.