Aktorzy

Actor l emilian kami ski 252x342

Emilian Kamiński

Emilian Kamiński (ur. 10 lipca 1952 roku w Warszawie) – aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica, którego jest dyrektorem.  Ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w Pierwszym dniu wolności w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

W latach 1977-83 Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.

Od 1983 roku na trzynaście lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem Słodkie miastoS. Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu Brel wg piosenek Jacquesa Brela.

Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (gdzie odniósł sukces jako Janosik w muzycznym przedstawieniu Ernesta Brylla Na szkle malowane w reżyserii Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce Romans w reżyserii Roberta Glińskiego), Muzycznym Roma, Studio Buffo (jako Pan Capuletti w głośnym musicalu Janusza Józefowicza Romeo i Julia). W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.

W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców nieakceptowanego przez władze PRL Teatru Domowego.

Emilian Kamiński jest obecnie właścicielem i dyrektorem prywatnego Teatru Kamienica przy al. Solidarności 93, który powołał do życia 27 marca 2009. W Teatrze realizuje wiele pozycji repertuarowych, zarówno jako aktor („W obronie jaskiniowca”, „Wieczór kabaretowy Emiliana Kamińskiego”, „Apel Katyński”, „Wroniec”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”) jak i reżyser oraz opiekun artystyczny („Piękne Panie i Panowie”, „Ordonka z Kamienicy”, „Botox”, „Mleko”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Apel Katyński”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”, „Czarne serca”, „Porwanie Sabinek”, „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”). Najnowszym jego dziełem jest "SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw". A już we wrześniu 2017 r. premiera kolejnego spektaklu w jego reżyserii i z jego udziałem - "Trzecia młodość Bociana".

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego Szaleństwa Panny Ewy(1985). W ostatnich latach dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego U Pana Boga w ogródku i U Pana Boga za miedzą.

Nagrody i wyróżnienia:

W 1993 roku na XXVII Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymał Grand Prix oraz nagrodę publiczności za monodram Kontrabasistawg Patricka Süskinda. W 2002 roku na II Krajowym Festiwalu Teatru PR i TV Dwa Teatry w Sopocie zdobył wyróżnienie dla autorskiego słuchowiska Romans, a w 2004 roku na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał II miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą rolę męską – za kreację Kempa w przedstawieniu Czuwanie Morrisa Panycha.

W 2005 roku Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Emilian Kamiński został też odznaczony honorowym dyplomem Prezydenta RP, otrzymał Medal Europejski BCC a także tytuł Europejczyka Roku 2009 przyznany przez Monitor Unii Europejskiej, Wektor Biznesu Konfederacji Pracodawców RP, specjalne wyróżnienie w Konkursie Przedsiębiorca Ernst&Young, nagrodę Pozytywista Roku 2010 Fundacji Wokulskiego oraz Medal św. Alberta.W 2014 został ponownie odznaczony przez prezydenta RP Orderem Polonia Restituta.

Występuje w spektaklach