Testament cnotliwego rozpustnika
"Testament cnotliwego rozpustnika" Anatolija Kryma (rola główna i reżyseria Emilian Kamiński) był grany w latach 2010-2014.
Opis spektaklu
Miło nam poinformować, że spektakl otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Teatrów Prywatnych.
Posłuchajcie opowieści:
Miłe panie i panowie
Cnej, zabawnej, pełnej treści,
Która się nie mieści w głowie.
Rzecz o sławnym kawalerze
Co po śmierć uwielbiał panie,
Cały oddał się Wenerze…
To jest pieśń o Don Juanie(…)
Testament cnotliwego rozpustnika to opowiedziana w rytmie flamenco romantyczna historia człowieka wyklętego, rzekomego grzesznika poszukującego jedynie prawdziwej miłości. Ów bohater, śmiertelnie ugodzony nożem, pragnie otrzymać ostatnie namaszczenie, którego ze względu na jego złą sławę nie chce mu udzielić żaden duchowny.
Przetykana pełnymi humoru dialogami spowiedź znajdującego się u kresu życia rozpustnika jest rozliczeniem ze społeczeństwem, z kościołem, z samym sobą. Stanowi pretekst do rozważań na temat miłości oraz prawdziwej wartości człowieka. Okazuje się, że nigdy nie jest za późno na to, aby zmierzyć się z demonami przeszłości, które mogą wyjść na światło dzienne w najmniej oczekiwanym momencie…
Testament cnotliwego rozpustnika jest pochwałą radosnego, ale równocześnie mądrego życia. Za sprawą bogatego języka oraz wyraźnie nakreślonych, wielowymiarowych postaci jest to sztuka pełna ekspresji, o iście hiszpańskim temperamencie.
Spektakl tylko dla widzów dorosłych.
Obsada: Katarzyna Cichopek/Marta Chodorowska, Anna Iberszer/Agata Teodorczyk, Przemysław Cypryański, Emilian Kamiński, Jarosław Witaszczyk, Maria Pawłowska/Monika Pastuszak, Monika Ołowska
PREMIERA odbyła się 16 lutego 2010 r.
Czas trwania spektaklu: 2h
Sponsorzy:
Twórcy
- Autor:
- Anatolij Krym
- Reżyseria:
- Emilian Kamiński
- Adaptacja tekstu: Emilian Kamiński
- Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
- Scenografia: Jolanta Pachowska
- Kostiumy: Jolanta Szymańska
- Choreografia: Anna Iberszer
- Gitara flamenco: Andrzej Lewocki
- Autor plakatu: Andrzej Pągowski
- Charakteryzacja: Marzena Sojda
- Oświetlenie: Karol Getler
Recenzje
W roli frywolnego Don Juana oczywiście sam Emilian Kamiński. Cóż On zrobił z tą postacią! Ile w niej energii, mimo zbliżającej się agonii. Ileż w niej mądrości, humoru, celnego wnioskowania.
Rzadko dzisiaj w teatrze możemy oglądać spektakle, w których wykorzystuje się piękne kostiumy z epoki, emocjonujące walki na szpady i taneczne popisy.
Dramat łączy w sobie doskonały humor z erotycznymi podtekstami i gorące rytmy flamenco. Widz nie może jednak pozostać obojętny na rozmyślania o Bogu czy sensie życia.
I to właśnie służący, którego gra Jarosław Witaszczyk, jest niesamowicie ciekawą postacią. Z jednej strony sprawuje pieczę nad wszystkim, wie o każdym podboju swojego pana, korzysta również na legendzie i sam romansuje ze służącymi kobiet Don Juana. Z drugiej strony to prostak i cham, człowiek ordynarny i bezpośredni. Ta postać organizuje sytuację, robi to z wdziękiem oraz klasą,a do tego z dobrym humorem.