Aktualności

Premiera „My, dzieci z dworca ZOO”

Spektakl "My, dzieci z dworca ZOO" (reż. Giovanny Castellanos) miał swoją premierę 31 października. Na scenie: Gracja Niedźwiedź, Magdalena Nieć, Katarzyna Ptasińska, Marcel Sabat oraz Adam Serowaniec.

Spektakl „My, dzieci z dworca ZOO” (reż. Giovanny Castellanos) miał swoją premierę 31 października. W nastoletnią narkomankę, Christiane F., wcieliła się Gracja Niedźwiedź, w roli jej przyjaciół i rodziny wystąpili: Magdalena Nieć, Katarzyna Ptasińska, Marcel Sabat oraz Adam Serowaniec.
 
Christiane F. miała 12 lat, gdy po raz pierwszy zaczęła palić haszysz. Potem poszło z górki – LSD, kradzieże, heroina i dworzec ZOO, gdzie wszystko miało swój początek i koniec. W ten sposób, w wieku 13 lat, Christine stała się narkomanką. Jaki był świat, do którego tak bardzo chciała należeć osamotniona nastolatka? Czy jej wyobrażenia o dorosłym życiu spełniły się?  I co ważniejsze, czy znalazła to, czego szukała?
 
Spektakl My, dzieci z dworca ZOO jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka obnaża ludzką bezradność wobec systemu dla którego jednostka jest nieistotna.
 
Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego „Sterna” w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.