Aktualności

Aktualnosc l calineczka1

Weź dziecko do teatru!

Kontakt ze sztuką jest bardzo istotnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Może służyć wyłącznie rozrywce, ale też być motorem napędowym pobudzającym umysł młodego człowieka, skłaniającym do abstrakcyjnego myślenia, interpretowania i szukania odniesień. Teatr może być takim właśnie motorem. Chodźmy do teatru z dzieckiem!

Teatr dzieje się tu i teraz

Uczestniczenie w przedstawieniu teatralnym może dostarczać emocji nieporównywalnych z żadną inną dziedziną sztuki. Wszystko, co oglądamy dzieje się bowiem tu i teraz, a nasze reakcje, to co i jak dostrzegamy każdorazowo wpływa na odbiór danego przedstawienia. W teatrze dziecko rozwija wyobraźnię, bo przecież musi się wysilić, by uwierzyć, że ten pan w kostiumie wilka jest wilkiem, a ta pani w zwiewnej pelerynce jest dziewczynką zwaną Czerwonym Kapturkiem. Tutaj nic nie jest podane na przysłowiowej tacy, jak to ma miejsce podczas biernego oglądania bajek na ekranach telewizorów, komputerów, czy kin. Ponadto uczestniczenie w przedstawieniach teatralnych kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę i pobudza do wdawania się w dyskusje i oceniania tego, co się widziało.

Na co do teatru?

Jeśli zdecydowaliśmy już, że chcemy zabrać nasze dziecko do teatru – czas zastanowić się na co do teatru się wybrać. Szukajmy przedstawień teatralnych dedykowanych dzieciom, czytajmy recenzje i polecenia innych rodziców. Z małym melomanem możemy wybrać się na przedstawienie muzyczne, a z wielbicielką księżniczek – na przedstawienie o tychże. Dobrym wyborem są oczywiście dziecięce klasyki: „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, czy „Calineczka”, które we współczesnych odsłonach sprawią, że i my będziemy oglądać spektakl z zapartym tchem. Spektakle teatralne dla dzieci często mają interaktywny charakter, dzięki czemu młodzi widzowie są w jakimś stopniu  wciągani w fabułę jeszcze głębiej. Wychodząc na scenę, by zaśpiewać lub zatańczyć z aktorami, albo podpowiadając postaciom – mają realny wpływ na to, co się wydarzy, kształtują swoją wrażliwość i przełamują lęki, czy tremę, są spontaniczne i nieskrępowane.

Teatr Kamienica zaprasza

Teatr Kamienica to niezwykłe miejsce na warszawskiej mapie kulturalnej. Ten istniejący od 2009 roku teatr, który został założony przez Emiliana Kamińskiego, który z pasją i oddaniem prowadzi go do dnia dzisiejszego. Teatr Kamienica jest laureatem wielu nagród (indywidualnych, zespołowych, za przedstawienia, zasługi dla Warszawy i zasługi w ogóle – w 2012 roku Teatr został wyróżniony tytułem „Dobroczyńca Roku”). Grają tutaj rewelacyjni, znani i lubiani aktorzy, a w repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie możemy zabrać nasze dzieci na „Czerwonego Kapturka w wielkim mieście”, które to przedstawienie jest szóstym z kolei w cyklu „Bajki – Twórcze spotkania z wyobraźnią”. Na deskach teatru grana jest również roztańczona „Calineczka” (na zdj.), rozweselające nawet największych maruderów „Trzewiki Szczęścia” oraz pełen smakołyków „Jaś i Małgosia”. Teatr jako pomysł na prezent? Tak! I to bardzo dobry pomysł na niebanalny prezent. W Teatrze Kamienica możemy kupić, a następnie sprezentować naszym dzieciom voucherek na bajki z repertuaru Teatru Kamienica. Doskonałym dodatkiem do niego będzie nasze towarzystwo i spędzony razem czas.