Spektakle

Porwanie Sabinek

„Porwanie Sabinek” w przekładzie Juliana Tuwima i reżyserii Emiliana Kamińskiego, czyli wielki powrót wodewilu na warszawskie sceny.

Opis spektaklu

„Porwanie Sabinek” to muzyczna komedia omyłek w gwiazdorskiej obsadzie. Pełna tuwimowskiego humoru sztuka przenosi widza do dawnej epoki, w świat kostiumów, dobrych manier i wielkiej miłości!

W Otwocku pod Warszawą na początku XX wieku pojawia się wędrowny teatr wraz ze swoim szalonym dyrektorem, Leonardem Strzygą-Strzyckim (w tej roli Emilian Kamiński). Wiodąca sielankowe życie rodzina Owidowiczów niespodziewanie zostanie wplątana w szereg zabawnych sytuacji, a wszystko za sprawą głowy domu (Wojciech Duryasz), czy raczej jego tajemnicy z lat młodzieńczych… Dyrektor teatru wykorzysta sekret nieśmiałego profesora i zdoła namówić go do współpracy, co spowoduje niemałe zamieszanie. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w domu niespodziewanie zjawi się apodyktyczna pani domu, Ernestyna Owidowicz (Dorota Kamińska). Nieporozumienia będą się mnożyć, a poszczególne postacie, pojawiające się w sztuce, sprawią, że będzie jeszcze zabawniej!

 

Wartka akcja, szalone poczucie humoru, barwne kostiumy i scenografia, oraz przezabawne piosenki nie pozwolą na nudę!Nikt nie oprze się urokowi Leonarda Strzygi-Strzyckiego, nawet Ty! Przyjdź i zobacz koniecznie!

 

Obsada: Piotr Skarga

Zachęcamy do obejrzenia relacji z próby medialnej spektaklu.

 

 

Patroni medialni spektaklu:

  

  

  

Spektakl powstał ze środków:

  

 Partnerzy spektaklu:

  

Twórcy

Autor:
Franz i Paul Schonthan
Reżyseria:
Emilian Kamiński
Adaptacja: Julian Tuwim
 
Muzyka: Paweł Gawlik
 
Scenografia: Emilian Kamiński
 
Kostiumy: Anna Waś
 
Aranżacja: Marta Grzywacz
 
Makijaż i charakteryzacja: EuroLook Europejska Akademia WIzerunku
 
W nagraniu muzyki udział wzięli:
 

Kwartet Obligato
Aleksandra Nikiel - I skrzypce
Anna  Niziołek – II skrzypce
Karolina Matyas- altówka
Marzena Masłowska – wiolonczela

Robert Minta – klarnet
Maciej Mucha – trąbka
Rafał Bronecki – puzon

 

Galeria zdjęć

Recenzje

Reżyser proponuje teatr prosty, ale bynajmniej nie prostacki. „Porwanie Sabinek”, pełna konceptów krotochwila , farsowa, muzyczna zabawa, ubrana w elegancję i smak, ma charakter mocno kabaretowy, z dobrym tempem i werwą. Aktorzy sami bawią się na scenie, co udziela się publiczności.

Czytaj dalej...

Anna Czajkowska, teatrdlawas.pl

Spektakl „Porwanie Sabinek” wzbogacony porywającą muzyką, niesamowitym tempem akcji, bawi nas humorem z lekką nutką ironii, pozwala oderwać się od codzienności w sposób niezwykle przyjemny i skuteczny, bowiem na tych chwil kilka, kiedy sztuka trwa, zapominamy o troskach i zmartwieniach, by dać się porwać dobrej rozrywce… 

Czytaj dalej...

Relacja z premiery spektaklu na stronie  dla-kobiety.pl

Drogi Emilianie,

Dzięki Twojej uprzejmości miałem możliwość uczestniczyć 8 czerwca w premierze nowego spektaklu „Porwanie Sabinek”.

Pomny swojej opinii z oglądanego przed wielu, wielu laty tego spektaklu i nienajlepszych doznań artystycznych, szedłem bez wiary i raczej dla zrobienia przyjemności swojej żonie.

Ale to, co Ty z tej sztuki zrobiłeś i Zespół pod Twoją dyrekcją, przeszło wszelkie moje oczekiwania. Toż to perełka, cudownie zagrana, z ogromnym wdziękiem i iskrząca fantastycznym, urealnionym w wielu momentach dowcipem.

Bawiliśmy się wybornie i nie pamiętam kiedy tak serdecznie się śmiałem. Wyszedłem z Teatru uśmiechnięty i pozbawiony stresów, co w dzisiejszych czasach ma dla mnie szczególną wartość.

Mając w pamięci zgrabne dowcipy i doskonałą grę wszystkich Aktorów, przypominając je sobie – ponownie się śmiałem.

Gratuluję Tobie z całego serca i proszę o przekazanie mojego uznania i podziękowań wszystkim Aktorom (szczególne uszanowania dla p. Duryasza) biorącym udział w tym spektaklu. To było cudowne przeżycie.

Życzymy Tobie i Justynie wielu tak wspaniałych spektakli i tylko takiej spełnionej publiczności, jaka wychodziła ze spektaklu 8 czerwca.

 

Ściskam i ze wszystkich sił pozdrawiam,

list od p. Andrzeja Kozłowskiego

Powstał pełen humoru stylowy wodewil, świetnie zagrany, z dynamicznie poprowadzoną akcją i celnie dobraną obsadą, gdzie każda postać niesie inny temperament, inną osobowość, inny charakter i dysponuje innymi środkami wyrazu.

Czytaj dalej...

Temida Stankiewicz-Podhorecka, Nasz Dziennik

Realizacja „Porwania Sabinek” ujmuje lekkością, dowcipem, tempem i wyczuciem stylu, w którym akcentom lekkiego pastiszu towarzyszy domieszka nostalgii. Opowieść o letniskowym tournee trzeciorzędnej trupy Leonarda Strzygi-Strzyckiego, która zjeżdża do Otwocka, z prawdziwym wdziękiem bawi publiczność, zalecając się przy tym zawodową sprawnością na czele z reżyserem, scenografem i wykonawcą roli dyrektora trupy w jednej osobie Emilianem Kamińskim.

Czytaj dalej...

Tomasz Miłkowski, Przegląd

Nie ma mowy o nudzie. Każda minuta spektaklu jest wypełniona do cna. Nieprzewidziane zwroty akcji, oszałamiające tempo i imponująca gra aktorska czynią „Porwanie Sabinek” przedstawieniem ciekawym, lekkim i z pewnością uniwersalnym. To spektakl dla wszystkich, którzy potrzebują emocjonalnego resetu, odcięcia choć na chwilę od szarej rzeczywistości. 

Czytaj dalej...

Katarzyna Binkiewicz, krytykat.wordpress.com

„Porwanie Sabinek” czaruje nieprzewidzianymi zwrotami akcji, dobrym tempem, barwną i stylową scenografią, a także imponującą grą aktorską. Fantastycznie gra Dorota Kamińska w roli silnej i władczej prowincjonalnej profesorowej. Nie gorzej wypada Emilian Kamiński wcielający się w dyrektora teatru. Stworzył niezwykle wyraźną i ciekawą postać, która pokazuje z jaką łatwością przychodzi mu kreowanie wybranej roli. 

Czytaj dalej...

Agnieszka Zawadka, kochamteatr.info