Aktorzy

Actor l aldona jankowska

Aldona Jankowska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  w Krakowie. Aktorka filmowa i telewizyjna. Mówi o sobie „dojrzała amantka charakterystyczna”. Grała u takich reżyserów jak m.in: A. Barański,  P. Vega, K. Dębska, M. Brama. Za rolę Kotenieńku w serialu „Julia” nominowana do Nagrody Wiktora w kategorii "Telewizyjne odkrycie roku". Szczególną popularność przyniosły jej parodie polityków (D.Hojarskiej, A.Fotygi, H.Gronkiewicz-Walz) w kabarecie „ Rozmowy w tłoku”.

Jako jedna z pierwszych aktorek w Polsce wyspecjalizowała się w stand up i występach impro. Jest laureatką wielu nagród publiczności za swoje solowe spektakle: „Hotel Babilon” reż. P. Szumiec, „ Jak nie ja, to kto?” reż. H. Pasiut oraz  „Lataj z Krystyną” reż. A. Sadowski (ten spektakl gra na całym świecie również po angielsku). Aldona pisze teksty satyryczne, eseje i sztuki teatralne.

Najlepiej czuje się w repertuarze komediowym, stworzyła wiele charakterystycznych ról na deskach teatrów.  Współpracuje  z Kancelarią Artystyczną Faro, Teatrem Groteska w Krakowie oraz Teatrem Kwadrat  w Warszawie, gdzie gra m.in. w spektaklach „Medium” reż. A. Nejman oraz „ Ślub Doskonały” reż. M. Sławiński.

W Teatrze Kamienica występuje w spektaklu "Zacznijmy jeszcze raz" w reżyserii Tomasza Sapryka. 

Występuje w spektaklach