Spektakle

Pan Tenorek i Błękitny Balonik

"Pan Tenorek i Błękitny Balonik" to spektakl familijny dla dzieci w wieku 4-10 lat, którym Teatr Kamienica i Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej upamiętniają 105. rocznicę urodzin tej wielkiej aktorki. Z tej okazji niespodzianka i bonus – każdy spektakl rozpocznie się filmem animowanym "Sroka" do wiersza Jana Brzechwy w niezapomnianej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Producent FIK, współpraca Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego). W głównej roli Pana Tenorka - znakomity aktor i wokalista, zwycięzca 11. edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" - Kazik Mazur. 

Opis spektaklu

Pewna  rodzinka – zapracowani rodzice  oraz dwójka ich dzieci – Marcelina - bardzo energiczna 11-latka oraz 9-letni Leon, zwany pieszczotliwie „Uczonym Leonkiem” –  wyrwali się z miasta na weekend. Zamierzają wypocząć, a przy okazji uczcić jedenaste urodziny Marceliny.

Niestety na drodze pod koła ich auta nieomal wpada jegomość z kuferkiem w ręku. Dzieci rozpoznają w nim Pana Tenorka – znanego z programów telewizyjnych wykonawcę dziecięcych przebojów.

Okazuje się, że Pan Tenorek, podążając za duchem czasów wziął się za biznes – został hodowcą baloników. Hoduje je wedle nakazów współczesnej bezstresowej pedagogiki. Skutek tego jest mizerny, bowiem jeden z baloników – Błękitny – ucieka ze stada.

Pan Tenorek prosi rodzinkę o pomoc i…

„Pan Tenorek i Błękitny Balonik” to widowisko muzyczne z wykorzystaniem najpopularniejszych piosenek w  wykonaniu Jacka Wójcickiego z cyklu programów telewizyjnych  dla dzieci „Budzik”: „Pan Tenorek”, „Urodzinki Marcelinki”, „Bałagan jak huragan”, „O rety kotlety-klaun”, „Dinozaur Pimpuś”, „Mój błękitny balonik”, „Papuga Gaduła” „Oj, dana, dana” , „Tamburynie graj”.

Te przeboje podyktowały nieco surrealistyczny przebieg akcji, w którym jednak postawy i charaktery bohaterów są jak najbardziej realistyczne. 

Sceny mają charakter kabaretowych skeczy, w których zarówno dziecko, jak dorosły widz, znajdzie dla siebie powód do śmiechu, ale także wzruszenia.

Przesłaniem spektaklu jest apel  o okazywanie dobrych uczuć i nie szczędzenie sobie  czułych słów, szczególnie w rodzinie.

Spektakl dla dzieci od 4. do 10. lat.

Premiera: 17 września 2017 - w dniu 105. rocznicy urodzin Ireny Kwiatkowskiej.
 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017.

Twórcy

Scenariusz: Elżbieta Szczypek
Muzyka: Krystyna Kwiatkowska
Reżyseria: Krzysztof Jaślar
Scenografia, kostiumy, grafika: Edward Lutczyn
 
Choreografia: Marta Domagała-Witkowska
 
Projekt/producent: Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej
 
Zdjęcia: Filip Domagała

Kierownik produkcji: Katarzyna Malenka 

Obsada: Ewa Lorska, Jagoda Stach, Wojciech Czerwiński, Kazik Mazur i Andrzej Popiel.

 

 

Galeria zdjęć

Recenzje

W pogoni za błękitnym balonikiem udamy się z rodzinką, Panem Tenorkiem i jego magicznym kuferkiem pełnym niespodzianek w fantastyczną muzyczną podróż. A miejsca odwiedzimy różnorodne i zaskakujące – cygański tabor, cyrk, a nawet farmę dinozaurów! Każdej przygodzie towarzyszyć będzie inna porywająca piosenka i taneczna choreografia w wykonaniu utalentowanych aktorów. Pan Tenorek przekona nas, że nie zawsze warto być poważnym i racjonalnym, a otwarte serce, fantazja, spontaniczność i dobry humor są dobre na wszystko!

W przedstawienie wplecione są różnorodne gatunki muzyczne, odmienne stylistycznie i niepozwalające dzieciom na chwilę nudy. Aktorzy żywiołowo tańczą, śpiewają, wychodzą do dzieci ze sceny, a nawet wykonują akrobacje. O atrakcyjną i staranną oprawę muzyczną dba natomiast zespół muzyków z kuferka, bo właśnie ich kryje ów tajemniczy przedmiot.

Ale to nie koniec atrakcji i niespodzianek podczas przedstawienia! Ucztą dla oczu jest scenografia, wykonana na podstawie charakterystycznych rysunków autorstwa samego Edwarda Lutczyna. Spektakl uatrakcyjnia animacja z rysunków legendarnego ilustratora. Edward Lutczyn zaprojektował także kostiumy. Scena nabiera dzięki temu animuszu, kolorów, humoru i uroku.

Czytaj dalej: „Pan Tenorek i błękitny balonik” – recenzja

qlturka.pl