Spektakle

Pan Tenorek i Błękitny Balonik

„Pan Tenorek i Błękitny Balonik” to wyjątkowy spektakl familijny i edukacyjny zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów klas I-III w zakresie  muzyki i kultury słowa. W roli Pana Tenorka – znakomity aktor i wokalista, zwycięzca 11. edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” – Kazik Mazur.

Teatr Kamienica i Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej spektaklem tym upamiętniają Patronkę Fundacji. Każdy spektakl rozpoczyna się filmem animowanym „Sroka” do wiersza Jana Brzechwy w niezapomnianej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

Opis spektaklu

Pewna  rodzinka – zapracowani rodzice  oraz dwójka ich dzieci – Marcelina - bardzo energiczna 11-latka oraz 9-letni Leon, zwany pieszczotliwie „Uczonym Leonkiem” –  wyrwali się z miasta na weekend. Zamierzają wypocząć, a przy okazji uczcić jedenaste urodziny Marceliny. Niestety na drodze pod koła ich auta nieomal wpada jegomość z kuferkiem w ręku. Dzieci rozpoznają w nim Pana Tenorka – znanego z programów telewizyjnych wykonawcę dziecięcych przebojów. Okazuje się, że Pan Tenorek, podążając za duchem czasów wziął się za biznes – został hodowcą baloników. Hoduje je wedle nakazów współczesnej bezstresowej pedagogiki. Skutek tego jest mizerny, bowiem jeden z baloników – Błękitny – ucieka ze stada. Pan Tenorek prosi rodzinkę o pomoc. W pogoni za balonikiem mają mnóstwo przygód, trafiają  nawet na farmę dinozaurów.....

W spektaklu „Pan Tenorek i Błękitny Balonik” piosenki mają wielką moc, zwłaszcza te śpiewane wspólnie z Panem Tenorkiem. Jest to przede wszystkim znakomite widowisko muzyczne z wykorzystaniem niezapomnianych przebojów z programu telewizyjnego „Budzik”. Utwory muzyczne podyktowały nieco surrealistyczny przebieg akcji, w którym jednak postawy i charaktery bohaterów są jak najbardziej realistyczne. Sceny mają charakter kabaretowych skeczy, w których zarówno dziecko, jak dorosły widz, znajdzie dla siebie powód do śmiechu, ale także wzruszenia. Przesłaniem spektaklu jest apel o okazywanie sobie dobrych uczuć i nie szczędzenie czułych słów, a także ukazanie, że słowo „kocham” ma magiczną siłę. 

Spektakl dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Premiera: 17 września 2017 - w dniu 105. rocznicy urodzin Ireny Kwiatkowskiej.
 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017.

Twórcy

Scenariusz: Elżbieta Szczypek
Muzyka: Krystyna Kwiatkowska
Reżyseria: Krzysztof Jaślar
Scenografia, kostiumy, grafika: Edward Lutczyn
 
Choreografia: Marta Domagała-Witkowska
 
Projekt/producent: Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej
 
Zdjęcia: Filip Domagała

Kierownik produkcji: Katarzyna Malenka 

Obsada: Ewa Lorska, Jagoda Stach, Wojciech Czerwiński, Kazik Mazur i Andrzej Popiel.

 

 

Galeria zdjęć

Recenzje

W pogoni za błękitnym balonikiem udamy się z rodzinką, Panem Tenorkiem i jego magicznym kuferkiem pełnym niespodzianek w fantastyczną muzyczną podróż. A miejsca odwiedzimy różnorodne i zaskakujące – cygański tabor, cyrk, a nawet farmę dinozaurów! Każdej przygodzie towarzyszyć będzie inna porywająca piosenka i taneczna choreografia w wykonaniu utalentowanych aktorów. Pan Tenorek przekona nas, że nie zawsze warto być poważnym i racjonalnym, a otwarte serce, fantazja, spontaniczność i dobry humor są dobre na wszystko!

W przedstawienie wplecione są różnorodne gatunki muzyczne, odmienne stylistycznie i niepozwalające dzieciom na chwilę nudy. Aktorzy żywiołowo tańczą, śpiewają, wychodzą do dzieci ze sceny, a nawet wykonują akrobacje. O atrakcyjną i staranną oprawę muzyczną dba natomiast zespół muzyków z kuferka, bo właśnie ich kryje ów tajemniczy przedmiot.

Ale to nie koniec atrakcji i niespodzianek podczas przedstawienia! Ucztą dla oczu jest scenografia, wykonana na podstawie charakterystycznych rysunków autorstwa samego Edwarda Lutczyna. Spektakl uatrakcyjnia animacja z rysunków legendarnego ilustratora. Edward Lutczyn zaprojektował także kostiumy. Scena nabiera dzięki temu animuszu, kolorów, humoru i uroku.

Czytaj dalej: „Pan Tenorek i błękitny balonik” – recenzja

qlturka.pl